Konsultacja prawna 100zł

Przebieg postępowania dowodowego jest uregulowany w kodeksie postępowania cywilnego.  W zależności od rodzaju prowadzonej przed sądem sprawy, w toku postepowania mogą być przeprowadzone dowody różnego rodzaju. 

W postępowaniu rozwodowym można przeprowadzić następujące dowody: 

1. przesłuchanie stron
2. zeznania świadków
3. dowód z dokumentów
a) urzędowych
b) prywatnych 
4. dowód z opinii biegłego 
5. wywiad środowiskowy
6. dowód z nagrań, fotografii, wiadomości email, wydruków wiadomości sms, zapisów wiadomości z komunikatora 

W kodeksie postępowania cywilnego katalog dowodów jest otwarty, co oznacza, że można przeprowadzić również inne dowody niewymienione w kpc, a sposób ich przeprowadzenia określi sąd zgodnie z ich charakterem, stosując odpowiednio przepisy o dowodach. 

 Ad. 1 Przesłuchanie stron 

W postępowaniu rozwodowym przesłuchanie stron to jeden z ważniejszych dowodów w sprawie, a jego przeprowadzanie jest obligatoryjne. Oznacza to, że nawet w sytuacji zgodnych stanowisk stron, sąd musi przeprowadzić dowód z przesłuchania małżonków. Przeprowadza się go z urzędu, a wiec strony nie muszą składać wniosku o jego przeprowadzenie. Tylko w określonych przypadkach sąd może pominąć przesłuchanie jednej ze stron. W sprawach małżeńskich to strony są głównym źródłem informacji, dlatego dowód z przesłuchania stanowi tak ważną rolę. Należy go przeprowadzić bardzo dokładnie i z należytą starannością. 

Ad. 2 Zeznania świadków 

Drugim bardzo ważnym środkiem dowodowym w postępowaniu rozwodowym są zeznania  świadków. Świadkowie często posiadają wiedzę na temat okoliczności rozpadu małżeństwa, zachowania małżonków względem siebie i dzieci czy sytuacji zarobkowej stron. Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje, iż nie można orzec rozwodu, jeżeli w skutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków. Dlatego celem wykazania, że tak się nie stanie, strony wnoszą o powołanie na świadka osoby, która będzie w stanie  to poświadczyć.  Świadkowie często zeznając przytaczają okoliczności, których byli naocznymi świadkami. Zdarza się również, iż pewne zdarzenia znają tylko z opowiadań strony, jednakże nie powoduje to, że ich zeznania są mniej wartościowe. Ostateczna ocena wiarygodności świadka oraz wartości jego zeznań należy do Sądu.

Ad. 3  Dowód z dokumentów. 

Dokumenty w świetle obowiązujących przepisów prawa dzielimy na dokumenty urzędowe i prywatne. Do dokumentów urzędowych zaliczamy między innymi, odpisy aktów stanu cywilnego, odpisy dokumentów podatkowych, wyroki sadów, akta sądowe, zaświadczenia organów administracji, decyzje administracyjne. Z kolei do dokumentów prywatnych zaliczamy między innymi umowę o pracę, zaświadczenie o zarobkach, wyciągi z rachunku bankowego, wszelkiego rodzaju oświadczenia, umowę najmu, rachunki.

Ad. 4 Dowód z opinii biegłego.

Biegłego sądowego powołuje się w sprawach wymagających wiadomości specjalnych (art. 278 KPC), po wysłuchaniu wniosków stron co do liczby biegłych i ich wyboru. Dowód z opinii biegłego w sprawach rozwodowych najczęściej stosuje w kwestiach dotyczących małoletnich dzieci stron, tj. ustalenia czy rozwód nie zagraża ich dobru, z którym z rodziców dziecko powinno zamieszkać po rozwodzie i jak powinny przebiegać kontakty z drugim rodzicem.  

Ad. 5  Wywiad Środowiskowy.

Kodeks postępowania cywilnego dopuszcza przeprowadzenie dowodu z wywiadu środowiskowego w celu ustalenia warunków, w których żyją i wychowują się dzieci stron (art. 434 kpc).

Ad. 6 Dowód z nagrań, fotografii, wiadomości email itp. 

Przedstawianie dowodów w postaci zdjęć, nagrań czy zapisów wiadomości testowych, jest obecnie coraz bardziej popularne. W związku z faktem, iż wiele spraw załatwia się na odległość za pomocą środków umożliwiających ten rodzaj komunikacji, zapisy z rozmów sms czy komunikatorów często stanowią bogate źródło dowodowe również w sprawach o rozwód.

Podział majątku wspólnego małżonków Kilka słów o podziale majątku podczas rozwodu Sprawdź Ile kosztuje rozwód Sprawdź jakich kwot spodziewać się podczas rozwodu Sprawdź Droga postępowania rozwodowego Wyjaśniamy jak przebiega proces rozwodowy Sprawdź